THEPOWERGAME
![Σωκράτης Φάμελλος ©Eurokinissi](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2023/05/famellos-e1683541440831-910x521.jpg)
Παρουσία του παραιτηθέντα προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξη Τσίπρα, συνεδριάζει αυτήν την ώρα η Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματος.
«Πρόεδρε, Αλέξη Τσίπρα σε ευχαριστούμε για όλα», είπε κατά την εκκίνηση της διαδικασίας ο διευθυντής της Κοινοβουλευτικής Ομάδας, Θανάσης Θεοχαρόπουλος, με τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ όρθιους να χειροκροτούν για ώρα τον πρώην πρωθυπουργό ο οποίος έχει ήδη ανακοινώσει την αποχώρησή του από την ηγεσία του κόμματος.
Πλέον, ο Σωκράτης Φάμελλος θα είναι ο πρόεδρος της Κ.Ο., και οι Νίκος Παππάς, Θεοδώρα Τζάκρη και Νάσος Ηλιόπουλος θα είναι οι τρεις κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι.
Γραμματέας εξελέγη ο Διονύσης Καλαματιανός ενώ διευθυντής της Κ.Ο. θα παραμείνει ο Θανάσης Θεοχαρόπουλος.
Για αντιπρόεδρος της Βουλής θα προταθεί η Όλγα Γεροβασίλη.