ΧΑΙΔΕ
0,00%
0.64

Στα ημιτελικά του Roland Garos η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη, βρίσκεται για πρώτη φορά στην καριέρα της στον ημιτελικό του Roland Garros στο Παρίσι. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) της Πολωνής, Ίγκα Σβιόντεκ η οποία ήταν η περσινή πρωταθλήτρια του γαλλικού όπεν.

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη επιτυχία στο γυναικείο τένις της χώρας μας, η οποία έρχεται σε συνέχεια της χθεσινής πρόκρισης του Στέφανου Τσιτσιπά, στα ημιτελικά της ίδιας διοργάνωσης μετά από τη νίκη του επί του Ρώσου, Ντανίλ Μεντβέντεφ με 3-0 (6-3, 7-6, 7-5).

Η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα από την Τσεχία, Νο33 στην παγκόσμια κατάταξη.

Το ματς

Η Ίγκα Σβιόντεκ ξεκίνησε ιδανικά το πρώτο σετ, φτάνοντας με μπρέικ γρήγορα στο 2-0. Η Σάκκαρη απάντησε και ισοφάρισε σε 2-2, με το τέταρτο γκέιμ να κρατά σχεδόν 8 λεπτά και αφού νωρίτερα έσωσε τρεις ευκαιρίες να το τελειώσει η Σβίατεκ.

Με την σειρά της η Πολωνή έσωσε τρία μπρέικ πόιντ της Ελληνίδας πρωταθλήτριας και προηγήθηκε 3-2, αλλά αμέσως ισοφάρισε η Σάκκαρη. Στο επόμενο γκέιμ η Σβίατεκ είχε άψογο σερβίς και πέρασε ξανά μπροστά με 4-3, καθώς η Μαρία δεν μπόρεσε να βγάλει επιστροφή σε κανένα από τα σερβίς της. Απάντησε όμως με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια βρήκε και μπρέικ χάρη στα λάθη που ανάγκασε την αντίπαλό της να κάνει, σερβίροντας για το σετ στο 5-4.

Στο σερβίς της δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Είχε δύο ματς πόιντ και στο δεύτερο τελείωσε το πρώτο σετ (6-4) για να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

@facebook

Το δεύτερο σετ

Η  Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε το δεύτερο σετ με μπρέικ και αφού κράτησε με εμφατικό τρόπο το σερβίς της, προηγήθηκε με 2-0.

Η Σβιόντεκ μετά το ιατρικό τάιμ άουτ που ζήτησε επέστρεψε και πήρε το γκέιμ, με την Σάκκαρη όμως να κρατάει εύκολα το σερβίς της (3-1) και να έχει δύο ευκαιρίες για μπρέικ στο σερβίς της Πολωνής. Όμως η Σβίατεκ με δύο winner κρατήθηκε και μείωσε σε 3-2. Η Μαρία κράτησε πάλι εύκολα χωρίς να χάσει πόντο το σερβίς της (4-2), ενώ η 20χρονη περσινή νικήτρια του τουρνουά, χρειάστηκε δύο αβίαστα λάθη της Σάκκαρη για να μείνει σε επαφή στο σκορ (4-3).

Η Σάκκαρη συνέχισε να κρατά εύκολα το σερβίς της και προηγήθηκε με 5-3, αλλά έχασε το επόμενο και σέρβιρε για τη νίκη. Πήρε προβάδισμα 40-0, έχασε τις πρώτες δύο ευκαιρίες της, αλλά στην τρίτη πήρε τον πολυπόθητο πόντο, έγραψε ιστορία και προκρίθηκε στον αυριανό ημιτελικό.