THEPOWERGAME
Θετικά είναι τα πρώτα δείγματα από τον τουρισμό, καθώς ήδη από τον μήνα Μάιο οι τουρίστες που επισκέφτηκαν τη χώρα μας και ειδικότερα τα νησιά του Νότιου Αιγαίου ξεπέρασαν τους 63.000, σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου.
Συγκεκριμένα 520 πτήσεις έφτασαν στα νησιά της Δωδεκανήσου και των Κυκλάδων. Με τους επισκέπτες να φτάνουν τους 63.761 εξασφαλίζοντας συνεχή ροή στην τουριστική κίνηση των πρώτων ημερών της φετινής τουριστικής περιόδου, μέσω των διεθνών αεροδρομίων της Μυκόνου, Σαντορίνης, Κω και Ρόδου.
Συγκεκριμένα, η Ρόδος τα τρία Σάββατα του Μαΐου στις 15, 22 και 29 του μηνός, υποδέχθηκε 2.326, 3.727 και 3.980 επισκέπτες αντίστοιχα, επιβεβαιώνοντας την σταδιακά ανοδική τάση της επιβατικής κίνησης, η οποία παρατηρείται και στα τέσσερα αεροδρόμια του Νοτίου Αιγαίου.
Ενδεικτικά, αναφέρεται ακόμα η Κως, όπου οι αντίστοιχες αφίξεις κατά τις 3 παραπάνω ημερομηνίες κινήθηκαν από τους 1.704 στους 3.298 και στους 3.720 επιβάτες για το τελευταίο Σάββατο του Μαΐου.
Αναλυτικότερα, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της Fraport (για τα αεροδρόμια της Ρόδου, της Κω, της Σαντορίνης και της Μυκόνου), ο Μάιος κλείνει ως εξής, εξασφαλίζοντας ένα καλό «ζέσταμα» για τους προορισμούς:
- ΡΟΔΟΣ 30.348 αφίξεις με 241 πτήσεις
- ΚΩΣ 15.918 αφίξεις με 121 πτήσεις
- ΜΥΚΟΝΟΣ 6.639 αφίξεις με 68 πτήσεις
- ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ 10.856 αφίξεις με 97 πτήσεις