ΧΑΙΔΕ
0,00%
0.665

Εθνική Ελλάδος μπάσκετ: Στους Ολυμπιακούς μετά από 16 χρόνια

Η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ αντιμετώπισε την Κροατία στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ με στόχο τη νίκη που θα της έδινε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Παρίσι 2024, εκεί που περιμένει ήδη η Βραζιλία που ισοπέδωσε την Λετονία στη Ρίγα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν η μία τις αδυναμίες της άλλης, με την «Επίσημη Αγαπημένη» να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με +6 (39-45) με τον Γιώργο Παπαγιάννη να είναι εξαιρετικός.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της Ελλάδας ήταν απίστευτη και την οδήγησε μετά από 16 χρόνια σε Ολυμπιακούς Αγώνες, επικρατώντας με 69-80 της Κροατίας.

Μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο εκτός ρυθμού

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εκματελλευτούν από την πρώτη στιγμή τα ελαττώματα του αντιπάλου τους. Η Κροατία επέλεξε να τροφοδοτήσει τον Ζούμπατς, ο οποίος αν και άστοχος στις βολές «πλήγωσε» με φάουλ την Εθνική Ελλάδος μπάσκετ στα πρώτα τέσσερα λεπτά (9-9).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπήκε όπως θα ήθελε στην αναμέτρηση με δύο χαμένες βολές και αρκετά λέι απ, καθώς η «χβράτσκα» επέλεξε να του δώσει το σουτ από τα έξι μέτρα και όχι τους διαδρόμους προς το καλάθι, με την Ελλάδα να έχει ισχνό προβάδισμα (14-15) τρία λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Εκείνος που δίνει τις λύσεις επιθετικά για την «Επίσημη Αγαπημένη» είναι ο Γιώργος Παπαγιάννης με τον σέντερ της Μονακό να σκοράρει έξω από τα 6,75. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ευστόχησε σε τρίποντο και κέρδισε το φάουλ ξεσηκώνοντας το ΣΕΦ, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (22-22) στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

Εθνική Ελλάδος: Έχτισε διαφορά η Ελλάδα αλλά τα σουτ της Κροατίας δεν την άφησαν να ξεφύγει

Στη δεύτερη περίοδο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε πολύ καλύτερα, καθώς με δύο γρήγορα καλάθια άρχισε να βρίσκει ρυθμό και ψυχολογία, με την Κροατία όμως να βάζει πολύ δύσκολα καλάθια και να παραμένει κολλημένη σα… βδέλλα στο σκορ (29-29) πάνω στην Εθνική Ελλάδος μπάσκετ.

Οι Κροάτες τροφοδοτούν τον Ζούμπατς κάτω από το καλάθι, σε αντίθεση με την Ελλάδα που προσπαθεί να βρει τα σουτ του Γιώργου Παπαγιάννη ο οποίος έφτασε τους 13 πόντους, όντας αλάνθαστος στέλνοντας τη διαφορά στο +8 (29-37) τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο.

Ο Παπαγιάννης βρήκε και τέταρτο τρίποντο, αλλά η Κροατία μ’ ένα τετράποντο, ένα καλάθι και φάουλ κι ένα τρίποντο έριξε τη διαφορά στον πόντο (39-40), αναγκάζοντας τον Βασίλη Σπανούλη να πάρει τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο για την Ελλάδα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βγάζει μία δύσκολη άμυνα και να βρίσκει ένα σουτ από τα έξι μέτρα, την ώρα που ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 6 (39-45) και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Απίστευτος Νικ Καλάθης έκανε τα πάντα στην τρίτη περιόδο με την Ελλάδα στο +11

Η Ελλάδα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να χτυπήσει τις αδυναμίες της Κροατίας, με τον Τόμας Γουόκαπ από την πρώτη κιόλας φάση να ποστάρει τον αντίπαλο του, ενώ ο Νικ Καλάθης εκμεταλλεύτηκε το ελεύθερο τρίποντο που του έδωσαν με τη διαφορά να φτάνει τους 9 (43-52).

Ο νέος πλέι μέικερ της Μονακό κάνει απίστευτα πράγματα στη τρίτη περίοδο, καθώς μετά το τρίτο του τρίποντο, έβαλε ακόμη 5 πόντους, φτάνοντας τους 14 και έστειλε την Ελλάδα στο +10 (50-60) τέσσερα λεπτά πριν τη τέλος του δεκαλέπτου.

Η Κροατία δεν μπορούσε να βρει σκοράρισμα από μακριά και προσπαθούσε να τροφοδοτήσει ξανά τον Ζούμπατς, αλλά ο σέντερ των Λος Άντζελες Κλίπερς δεν μπορούσε να τελειώσει τις προσπάθειες μπροστά στον Ντίνο Μήτογλου με τη διαφορά να είναι στους 13 (53-64) στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης.

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού η Ελλάδα μετά από 16 χρόνια

Οι άμυνες των δύο ομάδων κυριάρχησαν στην αρχή της τελευταίας και κρίσιμης περιόδου, με το επιμέρους σκορ στα πρώτα σχεδόν πέντε λεπτά του δεκαλέπτου να είναι 4-4, με την Ελλάδα να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας των 11 πόντων (57-68).

Η Κροατία προσπαθούσε να βρει τρόπο σκοραρίσματος μέσα από τη ρακέτα, αλλά οι Έλληνες διεθνείς έκλειναν πάνω του, με τη «χβράτσκα» να ευστοχεί μόνο έξω από τα 6.75 για να διατηρεί τη διαφορά στους 10 (65-75) 2:25 πριν το φινάλε του τελικού.

Ακολουθήστε το Powergame.gr στο Google News για άμεση και έγκυρη οικονομική ενημέρωση!