THEPOWERGAME
![Κατακόρυφη αύξηση του ποσοστού εμβολιασμών των εργαζομένων σε δομές φροντίδας ηλικιωμένων και ΑμεΑ ©pixabay](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2021/04/vaccination-910x521.jpg)
Η «Επιχείρηση Ελευθερίας» ξεκίνησε στο Κέντρο Υγείας Αμοργού το Σάββατο 10 Απριλίου ο εμβολιασμός κατά της Covid-19 για τους μόνιμους κατοίκους του νησιού. Η αρχή έγινε σε 60 κατοίκους άνω των 60 ετών.
Η διαδικασία κύλησε ομαλά, ενώ διάχυτο ήταν το μήνυμα ελπίδας και αισιοδοξίας από
τους εμβολιασμένους.
Σύμφωνα με όσα δήλωσε ο Δήμαρχος Αμοργού, Λευτέρης Καραΐσκος:
«Η Αμοργός από την πρώτη στιγμή της εμφάνισης της πανδημίας λειτούργησε ιδανικά στο τομέα αντιμετώπισης της διασποράς της και φροντίσαμε όλοι μαζί να κρατήσουμε τον ιό μακριά από τα σπίτια μας. Με την ίδια γνώση και το σωστό σχεδιασμό είμασταν πανέτοιμοι να ανταποκριθούμε και στο επιχειρησιακό σχέδιο εμβολιασμού των κατοίκων της Αμοργού. Η συμμετοχή στον εμβολιασμό είναι μια πράξη ατομικής ευθύνης και κοινωνικής προσφοράς. Ακολουθώντας το παράδειγμα των μεγαλύτερων σε ηλικία και γνώση συμπολιτών μας εμβολιαζόμαστε για να σώσουμε τη ζωή μας και να βοηθήσουμε στο οριστικό άνοιγμα της κοινωνίας και της οικονομίας. Συνεχίζουμε παράλληλα να τηρούμε τα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας. Με την αφοσίωση και την συνέπεια των υγειονομικών μας κερδίσαμε σήμερα μία μεγάλη μάχη, αλλά σε αυτό που πρέπει να βγούμε νικητές είναι ο πόλεμος με τον ιό, και θα βγούμε»
Η διαδικασία δήλωσης επιθυμίας για εμβολιασμό για την ηλικιακή ομάδα 18 – 59 ετών και συμπληρωματικής λίστας για τους άνω των 60 ετών που δεν είχαν δηλώσει συμμετοχή στην πρώτη φάση θα συνεχιστεί στα φαρμακεία του Αμοργού έως και την 15η Απριλίου. Όταν συμπληρωθούν οι σχετικές λίστες θα ανακοινωθεί και η ημερομηνία που θα ξεκινήσει και ο εμβολιασμός.