THEPOWERGAME
![Γυναίκες με μάσκα προστασίας έναντι του κορονοϊού © EUROKINISSI](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2021/04/athina-maska-910x521.jpg)
Την είσοδο μόνο με αρνητικό rapid test ή πιστοποιητικό νόσησης για τους ανεμβολίαστους πολίτες και εργαζόμενους στις δημόσιες υπηρεσίες, αλλά και με πιστοποιητικό εμβολιασμού για τους εμβολιασμένους, εισηγείται Επιτροπής Λοιμωξιολόγων.
Η νέα εισήγηση αφορά τις περιοχές που βρίσκονται στο «κόκκινο», δηλαδή τη Θεσσαλονίκη, την Χαλκιδική, το Κιλκίς και τη Λάρισα
Υπενθυμίζεται ότι το συγκεκριμένο μέτρο ισχύει ήδη σε δικαστήρια, νοσοκομεία, σχολεία και πανεπιστήμια.
Τα μέτρα που ισχύουν για τους ανεμβολίαστους
Τα μέτρα που ισχύουν ήδη για την αντιμετώπιση της εξάπλωσης του κορονοϊού είναι τα εξής:
- Σε κλειστούς χώρους εστίασης (καφέ, μπαρ, εστιατόρια, ταβέρνες, κλαμπ, κέντρα διασκέδασης) μπαίνουν μόνον εμβολιασμένοι και νοσήσαντες (έως 6 μήνες από τη διάγνωση).
- Σε όλους τους υπόλοιπους κλειστούς χώρους εργασίας, ο εργοδότης, βάσει νόμου, έχει δικαίωμα να γνωρίζει ποιοι από τους εργαζομένους του έχουν εμβολιαστεί.
- Στους κλειστούς και ανοιχτούς χώρους γηπέδων επιτρέπεται η είσοδος μόνο σε εμβολιασμένους και νοσήσαντες (έως 6 μήνες από τη νόσηση).
- Σε κλειστούς χώρους θεάτρων, σινεμά, μουσείων και αρχαιολογικών χώρων επιτρέπεται η είσοδος σε εμβολιασμένους, νοσήσαντες (έως 6 μήνες από τη διάγνωση) και ανεμβολίαστους που έχουν πραγματοποιήσει εργαστηριακό rapid test αντιγόνου έως 48 ώρες πριν.
- Στα κλειστά γυμναστήρια μπορούν να μπαίνουν εμβολιασμένοι, νοσήσαντες (έως 6 μήνες από τη διάγνωση) και ανεμβολίαστοι που έχουν πραγματοποιήσει εργαστηριακό rapid test αντιγόνου έως 48 ώρες πριν. Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γίνεται έλεγχος βεβαίωσης εμβολιασμού, νόσησης, αρνητικού τεστ και έλεγχος ταυτοπροσωπίας στην είσοδο της επιχείρησης με την εφαρμογή covid free app.