THEPOWERGAME
Το Χρηματιστήριο Αθηνών κατάφερε να διασπάσει τα επίπεδα των 890 μονάδων με τις τραπεζικές μετοχές στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος, μετά το «παράθυρο» που άφησε η επικεφαλής της ΕΚΤ για συνέχιση της αγοράς ελληνικών ομολόγων και μετά τη λήξη του έκτακτου προγράμματος.
Ο Γενικός Δείκτης του Χ.Α., σε ένα και πάλι άνυδρο περιβάλλον, έκλεισε στις 892,83 μονάδες, σημειώνοντας άνοδο 1,07%, ενώ η αξία των συναλλαγών ανήλθε στα 66,584 εκατ. ευρώ και διακινήθηκαν 20.737.824 μετοχές.
Οι καθαρές συναλλαγές διαμορφώθηκαν λίγο πάνω από τα 52,5 εκατ. ευρώ, αφού από νωρίς το πρωί τα ομόλογα προεξοφλούσαν θετική απόφαση από την ΕΚΤ για την Ελλάδα. Το ελληνικό 10ετές υποχώρησε πάνω από 6%, φτάνοντας στο 1,18% απόδοση από τα επίπεδα του 1,38% πριν από λίγες μέρες, ενώ λίγο πιο πριν διαμορφωνόταν κάτω από 1,20%.
Η συμφωνία Cenergy – Ørsted
Στα καλά νέα της ημέρας εντάσσεται ότι η Cenergy του ομίλου Βιοχάλκο και ο δανέζικος κολοσσός Ørsted είναι πολύ κοντά στο να ανακοινώσουν τελικά τη συμφωνία για μεγάλη κοινή επένδυσή τους στις ΗΠΑ.
Οι συζητήσεις διαρκούν εδώ και μήνες, τα σχέδια είχαν συμφωνηθεί και έμενε η ολοκλήρωση της ανάθεσης ενός μεγάλου αιολικού πάρκου στην Orsted, με την οποία, θα ήταν αναγκαία και η πραγματοποίηση της επένδυσης.
Όπως έχει ανακοινώσει η εταιρεία σε ενημέρωση στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς αφορά τη δημιουργία κοινής εταιρείας στις ΗΠΑ για τη δημιουργία εργοστασίου υποβρυχίων καλωδίων διασύνδεσης ανεμογεννητριών («inter array») στην Πολιτεία Maryland των ΗΠΑ. Η συνεργασία, όπως είχε τονιστεί πριν λίγους μήνες, ήταν υπό τη διαμόρφωση των όρων της, και υπό την προϋπόθεση της ανάθεσης στην Ørsted έργου ανάπτυξης αιολικού πάρκου στην ίδια Πολιτεία – ανάθεση που, όπως ανέφερε τον Οκτώβριο, αναμένεται να κριθεί εντός του Δεκεμβρίου του τρέχοντος έτους. Η μετοχή της Cenergy έκλεισε στα 3,18 ευρώ και με άνοδο πάνω από 4,3% και της μητρικής Βιοχάλκο στα 4,65 ευρώ και κέρδη 5,8% με 283 χιλιάδες κομμάτια.
Μία συνεδρίαση ήταν αρκετή για να επιστρέψει η ΕΤΕ σε νέα υψηλά έτους, στα 2,909 ευρώ, με σχεδόν 1,5 εκατ. Τεμάχια όγκο. Είναι σημαντικό ότι η μετοχή της Εθνικής διέσπασε ανοδικά τα προηγούμενα υψηλά των 2,88 ευρώ. Κλείσιμο πάνω από τα 91 λεπτά για την Eurobank με 2,2 εκατ./ τεμάχια, αλλά 732 χιλιάδες πωλητές στο κλείσιμο. Κέρδη πάνω από 3% στο 1,07 ευρώ κατέγραψε η Alpha, με υπερδιπλάσιο όγκο σε σχέση με χθες, αλλά μεγάλη απόσταση, όπως φαίνεται, για τη διάσπαση της αντίστασης του 1,12 ευρώ. Κλείσιμο πάνω από το 1,32 ευρώ για την Πειραιώς και 1,35 εκατ. τεμάχια συναλλαγές.
Πολλά πακέτα και μεγάλος συναλλακτικός όγκος στον ΟΠΑΠ, τον ΟΤΕ, την Τέρνα Ενεργειακή και τον Μυτιληναίο. Ο ΟΠΑΠ, κινήθηκε στα 12,25 ευρώ με 1,689 εκατ. Τεμάχια και ακολούθως, ο ΟΤΕ, σκαρφάλωσε στα 16,38 με 390 χιλιάδες. Παρά την κακοδαιμονία της αγοράς, ΟΤΕ και ΟΠΑΠ συνεχίζουν να προσελκύουν το επενδυτικό ενδιαφέρουν, όπως σχολιάζουν παράγοντες της αγοράς. Στις 177 χιλιάδες κομμάτια οι συναλλαγές στον Μυτιληναίο, με τη μετοχή να διασπά την αντίσταση των 15,20 ευρώ, αμετάβλητη στα 13,54 η Τέρνα Ενεργειακή. Μικρός όγκος στην ΜΟΗ, με το χαρτί στα 13,76 ευρώ, αλλά και για τα ΕΛΠΕ που αντέδρασαν στα 6,05 ευρώ, παρά τη θετική έκθεση της Goldman Sachs. Στα 9,64 ευρώ αναρριχήθηκε η ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ με μόλις 41 χιλιάδες κομμάτια, πάνω από τα 5 ευρώ επανήλθε η Aegean με ούτε 25.000 κομμάτια.
Από τα small caps ξεχωρίζει το Medicon, λόγω της έντονης δραστηριότητάς του στα τεστ για τον κορωνοϊό, που έχει απογειώσει τα οικονομικά αποτελέσματα.
ΧΑ: Η εικόνα στο ταμπλό
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημείωσε άνοδο σε ποσοστό 1,22%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύθηκε σε ποσοστό 1,41%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης, τη μεγαλύτερη άνοδο κατέγραψαν οι μετοχές της Viohalco (+5,80%), της Elvalhalcor (+3,10%), της Alpha Bank (+3,02%), της Eurobvank (+2,87%) και της Εθνικής (+2,79%). Αντιθέτως, τη μεγαλύτερη πτώση σημείωσαν οι μετοχές της ΔΕΗ (-0,37%) και της ΕΧΑΕ (-0,27%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημείωσαν οι δείκτες των Πρώτων Υλών (+4,41%) και των Τραπεζών (+2,74%), ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες σημείωσαν οι δείκτες των Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών (-0,23%) και του Εμπορίου (-0,20%).
Τον μεγαλύτερο όγκο συναλλαγών παρουσίασαν η Alpha Bank και η MIG διακινώντας 4.943.976 και 2.255.047 μετοχές, αντιστοίχως. Τη μεγαλύτερη αξία συναλλαγών σημείωσαν ο ΟΠΑΠ με 20,761 εκατ. ευρώ και ο ΟΤΕ με 6,383 εκατ. ευρώ
Ανοδικά κινήθηκαν 80 μετοχές, 35 πτωτικά και 20 παρέμειναν σταθερές. Τη μεγαλύτερη άνοδο σημείωσαν οι μετοχές: Χαϊδεμένος +7,50% και Premia +6,76%. Τη μεγαλύτερη πτώση κατέγραψαν οι μετοχές: Yalco -13,04% και Προοδευτική -11,83%.