THEPOWERGAME
![O K. Μητσοτάκης στη Φιλοζωική Ένωση Ηλιούπολης όταν γνωρίστηκε με τον αδέσποτο Peanut τον οποίο και υθιοθέτησε © Γραφείο Τύπου Πρωθυπουργού](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2021/05/mitsotakis-skuli-910x521.jpg)
Με αφορμή το νομοσχέδιο για την προστασία των ζώων, που τέθηκε σε διαβούλευση χτες, ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης με αναρτήσεις του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης τονίζει πως «η προστασία των ζώων είναι θέμα πολιτισμού και μας αφορά όλους. Είναι καιρός η Ελλάδα να κάνει γενναία βήματα μπροστά στην προστασία των μικρών μας φίλων».
Σύμφωνα με τον πρωθυπουργό το νομοσχέδιο κινείται στους εξής βασικούς άξονες:
- Μέριμνα για τα αδέσποτα ζώα,
- Ενίσχυση της υιοθεσίας,
- Προστασία από κακοποίηση,
- Διασφάλιση της ευζωίας τους.
Είναι καιρός η Ελλάδα να κάνει γενναία βήματα μπροστά στην προστασία των μικρών μας φίλων: μέριμνα για τα αδέσποτα ζώα, ενίσχυση της υιοθεσίας, προστασία από κακοποίηση, διασφάλιση της ευζωίας τους. Αυτοί είναι μερικοί από τους πολλούς στόχους του νέου Ν/Σ για τα ζώα συντροφιάς. pic.twitter.com/dY2908qEaJ
— Prime Minister GR (@PrimeministerGR) May 7, 2021