THEPOWERGAME
![Συνάντηση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ - Προοδευτική Συμμαχία Στέφανου Κασσελάκη με το Προεδρείο του ΑΣΕΠ © Eurokinissi / Γιώργος Κονταρίνης](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2023/10/Kasselakis-asep-910x521.jpg)
Να στελεχωθεί το ΑΣΕΠ και να παραμείνει ανεξάρτητο, ζήτησε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ ΠΣ, Στέφανος Κασσελάκης σε συναντήσεις που είχε με το προεδρείο του Ανωτάτου Συμβουλίου και την Ομοσπονδία Εργαζομένων.
Σε δηλώσεις του μετά τις συναντήσεις ο κ. Κασσελάκης δήλωσε ότι «είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχουν πολύ σημαντικοί προβληματισμοί για το νομοσχέδιο που έρχεται προς ψήφιση. Θα αναλύσουμε μερικούς από αυτούς τους προβληματισμούς αργότερα στην ομιλία μου στην Βουλή».
«Ως ΣΥΡΙΖΑ, ως αξιωματική αντιπολίτευση θέλουμε να στηρίξουμε το ΑΣΕΠ», τόνισε, προσθέτοντας ότι «δεν είναι δυνατόν να στελεχωθεί το δημόσιο επαρκώς χωρίς το ίδιο το ΑΣΕΠ να στελεχωθεί».
«Είναι η κορυφή του παγόβουνου», είπε, αναφέροντας ότι «πρέπει να γίνουν αλλαγές στη λειτουργία του ΑΣΕΠ ώστε να είναι πιο αποδοτικό, να παραμείνει ανεξάρτητο και να είναι στο κέντρο ενός δημοσίου που θα δουλέψει για όλους τους πολίτες. Αυτή είναι η προτεραιότητα μου».
Τις εργασίες της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ ανοίγει ο Κασσελάκης
Στις 18:00 συνεδριάζει η ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ. Τις εργασίες της συνεδρίασης, στην αίθουσα της Γερουσίας στη Βουλή, θα ανοίξει η ομιλία του νεοεκλεγέντος προέδρου του κόμματος, Στέφανου Κασσελάκη.
Η αντζέντα της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ
Προετοιμασία ενόψει:
- της συζήτησης του προϋπολογισμού του 2024 και
- της συζήτησης του Σχεδίου Νόμου του Υπουργείου Εσωτερικών «Νέο σύστημα επιλογής διοικήσεων φορέων του δημοσίου τομέα, ενίσχυση της αποτελεσματικότητάς τους και λοιπές διατάξεις».
Στη συζήτηση έχουν κληθεί και θα συμμετάσχουν οι συντονιστές/συντονίστριες και οι αναπληρωτές/αναπληρώτριες των Τμημάτων της Κεντρικής Επιτροπής.
Σύμφωνα με πηγές του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, στόχος του προέδρου αποτελεί η γείωση με τα καθημερινά προβλήματα που απασχολούν την κοινωνία και τους πολίτες. «Έτσι, μετά την επιτυχημένη περιοδεία του Στέφανου Κασσελάκη στη Θεσσαλονίκη, το νομό Ημαθίας και τη Λάρισα, στο επίκεντρο του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης τίθενται δύο από τα πλέον κρίσιμα θέματα που απασχολούν καθημερινά τους πολίτες και απαιτούν απαντήσεις: η ακρίβεια και η λειτουργία του κρατικού μηχανισμού» αναφέρουν οι ίδιες πηγές.
«Ειδικότερα, στην αυριανή συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας θα τεθεί το μείζον ζήτημα της ακρίβειας που εξανεμίζει το εισόδημα των πολιτών και γονατίζει νοικοκυριά και επιχειρήσεις. Το προσχέδιο του κυβερνητικού προϋπολογισμού, όχι μόνο δεν απαντά, αλλά επιτείνει περαιτέρω το πρόβλημα. Ως προϋπολογισμό ακρίβειας τον αντιμετωπίζει ο ΣΥΡΙΖΑ – ΠΣ και σε αυτό το πλαίσιο σε διαβούλευση με τους αρμόδιους φορείς και την κοινωνία των πολιτών, θα παρουσιάσει τεκμηριωμένες και εφαρμόσιμες προτάσεις για την αντιμετώπιση της ακρίβειας.
Επίσης, θα αναλυθεί το νομοσχέδιο του Υπουργείου Εσωτερικών «Νέο σύστημα επιλογής διοικήσεων φορέων του δημοσίου τομέα, ενίσχυση της αποτελεσματικότητάς τους και λοιπές διατάξεις». Ένα νομοσχέδιο, το οποίο κάτω από τον ευφημισμό του τίτλου και τον ψευδεπίγραφο μανδύα αξιοκρατίας, ουσιαστικά διαιωνίζει τον άκρατο κομματισμό και την ευνοιοκρατία στη λειτουργία της Δημόσιας Διοίκησης.
Ο ΣΥΡΙΖΑ – ΠΣ, παράλληλα με την αντίκρουση του νομοσχεδίου της κυβέρνησης, σε συνεργασία με θεσμικούς και συλλογικούς φορείς θα παρουσιάσει στους πολίτες ένα συνολικό σχέδιο ανασυγκρότησης και αναμόρφωσης της Δημόσιας Διοίκησης, ξεδιπλώνοντας τη δική του εναλλακτική πρόταση για την στελέχωση των Διοικήσεων του Δημοσίου. Με οδηγό τις αρχές της αξιοκρατίας, της διαφάνειας και της αποτελεσματικότητας».