THEPOWERGAME
![Νίκος Παναγιωτόπουλος ©https://www.facebook.com/photo/?fbid=641369201131296&set=pcb.641371577797725&locale=el_GR](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2023/03/337512177_187397654040780_6052743137371700094_n-e1679486955625-910x521.jpg)
Συνάντηση με τον Ιταλό ομόλογό του Γκουίντο Κροσέτο είχε ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, Νίκος Παναγιωτόπουλος.
«Επιβεβαιώσαμε τη σταθερή φιλία, την ισχυρή συνεργασία και τις δυνατότητες της αμυντικής σχέσης Ελλάδος – Ιταλίας με τον ομόλογό μου Γκουίντο Κροσέτο, στο περιθώριο της συνάντησης που είχε χθες στο Μέγαρο Μαξίμου με τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη» ανέφερε σε ανάρτησή του στο Facebook ο κ. Νίκος Παναγιωτόπουλος.
Όπως αναφέρει ο Ν. Παναγιωτόπουλος, συζητήθηκαν μεταξύ άλλων, «η ενίσχυση της Νότιας Πτέρυγας του ΝΑΤΟ, οι κοινές προκλήσεις ασφαλείας στην Μεσόγειο, ο σεβασμός του Διεθνούς Δικαίου και η συνεργασία στην αμυντική βιομηχανία». «Η συνεργασία μας συνεχίζεται σε ΝΑΤΟ και ΕΕ, στις δυνάμεις KFOR και Althea (Δυτικά Βαλκάνια), UNIFIL (Λίβανος), καθώς και στη EUNAVFOR MED-IRINI (Μεσόγειος)» καταλήγει η ανάρτηση του υπουργού Εθνικής Άμυνας.