THEPOWERGAME
![Απεργιακή κινητοποίηση της ΟΛΜΕ @ Eurokinissi / ΜΠΟΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2023/02/4320921-910x521.jpg)
Κάλεσμα ΑΔΕΔΥ στα συνδικαλιστικά στελέχη
«Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΑΔΕΔΥ, λαμβάνοντας υπόψη τις αποφάσεις των Εκπαιδευτικών Ομοσπονδιών (ΔΟΕ-ΟΛΜΕ), στηρίζει την Πανελλαδική Πανεκπαιδευτική Κινητοποίηση την Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2023. Για το λόγο αυτό, καλεί τα συνδικαλιστικά στελέχη να δώσουν το «παρών» στις κινητοποιήσεις που θα πραγματοποιηθούν σε όλη τη χώρα.
Κυβέρνηση και πολιτική ηγεσία του Υ.ΠΑΙ.Θ. επιχειρούν την αναβίωση του επιθεωρητισμού μετά από 41 χρόνια, τη διάλυση του δημόσιου σχολείου και την κατηγοριοποίηση σχολείων-εκπαιδευτικών-μαθητών.
Όλοι στα Πανεκπαιδευτικά Συλλαλητήρια σε όλη τη χώρα.
- Αθήνα, 10:30 π.μ. Προπύλαια
- Θεσσαλονίκη, 11:00 π.μ. Άγαλμα Βενιζέλου
- Ηράκλειο, 11:00 π.μ. πλ. Ελευθερίας
Από την Εκτελεστική Επιτροπή της ΑΔΕΔΥ»
Η απόφαση της ΟΛΜΕ
Σας ενημερώνουμε ότι η ΓΣ των Προέδρων των ΕΛΜΕ υπερψήφισε με συντριπτικά ποσοστά (95,5% το πλαίσιο αιτημάτων και 100% το πρόγραμμα δράσης) την εισήγηση της ΟΛΜΕ.
Ως εκ τούτου υπερψηφίστηκαν τόσο η απεργία αποχή από την ατομική αξιολόγηση, όσο και η απεργία της 15ης Φεβρουαρίου και οι επαναλαμβανόμενες στάσεις εργασίας ενάντια στην ατομική αξιολόγηση.
Καλούμε σε μαζική συμμετοχή στην 24ωρη απεργία ΟΛΜΕ-ΔΟΕ και στο συλλαλητήριο στα Προπύλαια στις 15/2/23 στις 10.30πμ.
Καλούμε σε απεργία αποχή από την ατομική αξιολόγηση, με πρώτο βήμα τη μη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας αξιολόγησης.
Προκηρύσσουμε 3ωρες στάσεις εργασίας για την πρώτη ή τη δεύτερη βάρδια εργασίας για τη Δευτέρα 13/2 και την Τρίτη 14/2 στο πλαίσιο της αποτροπής της υλοποίησης του ν.4823/21 και της ΥΑ 9950/ΓΔ5/27-01-23 (παρακολούθηση μαθημάτων από αξιολογητές κλπ).
Τα επόμενα αναλυτικά βήματα θα βγουν άμεσα σε επόμενη ανακοίνωση.
Καλούμε σε συσπείρωση στην Ομοσπονδία και σε δυναμικό αγώνα για να ανατρέψουμε το νόμο 4823/21 και την αξιολόγηση.