THEPOWERGAME
![Ο Βολοντίμιρ Ζελένσκι](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2022/06/25786884-910x521.jpg)
Στο Ιζιούμ, την στρατηγικής σημασίας πόλη στην περιοχή του Χαρκόβου στην ανατολική Ουκρανία, μετέβη σήμερα ο πρόεδρος της χώρας Βολοντίμιρ Ζελένσκι.
Είναι η πρώτη επίσκεψη του Ουκρανού προέδρου στις περιοχές που ανακατέλαβε ο ουκρανικός στρατός από τους Ρώσους κατά την αντεπίθεσή του αυτό τον μήνα.
Ο Ζελένσκι συμμετείχε στην τελετή έπαρσης της ουκρανικής σημαίας και έστειλε μήνυμα ότι η απελευθέρωση του Ιζιούμ είναι μόνο η αρχή.
«Παλιότερα, όταν κοιτάζαμε ψηλά, αναζητούσαμε πάντα τον γαλάζιο ουρανό. Σήμερα, όταν κοιτάμε ψηλά, ψάχνουμε μόνο ένα πράγμα – τη σημαία της Ουκρανίας. Η γαλαζοκίτρινη σημαία μας κυματίζει ήδη στο απελευθερωμένο Ιζιούμ. Και θα είναι έτσι σε κάθε πόλη και χωριό της Ουκρανίας. Προχωράμε μόνο προς μία κατεύθυνση – προς τα εμπρός και προς τη νίκη» έγραψε στο λογαριασμό του στο Telegram o Ζελένσκι, στον οποίο ανήρτησε και φωτογραφίες του με στρατιωτικούς στην πόλη.
Στην τελετή συμμετείχε και η υφυπουργός Άμυνας της Ουκρανίας Χάνα Μάλιαρ.
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.