THEPOWERGAME
![Ευρωζώνη © 123rf.com](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2022/02/eurozone-euros-anaptxi-plithorismos-910x521.jpg)
Ετοιμοπόλεμες να διεκδικήσουν τα προς διάθεση κεφάλαια του Ταμείου Ανάκαμψης, χρηματοδοτώντας έργα, εμφανίζονται οι τράπεζες, παρά τις δυσκολίες της τρέχουσας συγκυρίας αλλά και κάποια τεχνικά προβλήματα.
Με αφορμή την Εθνική Τράπεζα που άνοιξε επίσημα την αυλαία της χρηματοδότησης έργων μέσα από πόρους του Ταμείου Ανάκαμψης και ακολούθως με παράλληλη δική της χρηματοδότηση ( προς την εταιρία Ελληνικοί Λευκόλιθοι ΑΕ), η αγορά βρήκε την ευκαιρία να συζητήσει εκ νέου τις εκκρεμότητες που υπάρχουν και το ενδιαφέρον που εκδηλώνεται. Πολύ σύντομα, μάλιστα, θα ανακοινωθούν και άλλα ονόματα επιχειρήσεων που εγκαινιάζουν το Ταμείο Ανάκαμψης μέσα από σχέδια που εγκρίνουν όλες οι εμπλεκόμενες τράπεζες.
Μέχρι σήμερα, υπάρχει σοβαρό, επενδυτικό ενδιαφέρον από μεγάλο αριθμό υγιών ελληνικών επιχειρήσεων που πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζει το θεσμικό πλαίσιο της απορρόφησης πόρων από το Ταμείο Ανάκαμψης και ήδη, κάθε ένας από τους τραπεζικούς ομίλους που θα διεκδικήσουν χρηματοδότηση για λογαριασμό των πελατών τους, έχουν στην ουσία μια προεπιλεγμένη λίστα έργων. Άλλοι μιλάνε για 1.000 πελάτες ήδη, άλλοι για προγράμματα 1 δισ. ευρώ και άνω και όλοι συμφωνούν ότι όταν θα ξεκινήσει η πλατφόρμα, θα αποτυπωθεί η ζήτηση αυτή, η οποία θα αντανακλά και το πραγματικό ενδιαφέρον.
Διότι η ηλεκτρονική πλατφόρμα, δεν έχει ανοίξει καν για τις τράπεζες – είναι όμως θέμα χρόνου. Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται προφανώς ηλεκτρονικά και στη συνέχεια θα περνάνε τα στάδια της αξιολόγησης από τους εγκεκριμένους λογιστές. Μέχρι τότε, όποιες αιτήσεις φθάνουν στο τελικό στάδιο της έγκρισης και της υπογραφής, αυτό θα γίνεται χειρόγραφα, όπως τα καλά, παλαιά χρόνια….
Γεγονός είναι ότι όσο και αν προβληματίζει η ενεργειακή κρίση, το κόστος, ο πληθωρισμός και ο πόλεμος, τα έργα που πρέπει να γίνουν, αυτά που έχουν προγραμματισθεί στο επενδυτικό πλάνο των ελληνικών επιχειρήσεων, θα προχωρήσουν κανονικά, τουλάχιστον από τις προθέσεις που έχουν διαφανεί.
Υπό το πρίσμα αυτό συνεχίζονται οι επαφές και οι συζητήσεις με τις τράπεζες, καθώς κάθε έργο μπορεί να βρίσκεται σε διαφορετικό στάδιο. Πολλά εξ αυτών είναι ακόμη στο κομμάτι της επιμέλειας του business plan, στο οποίο τα τραπεζικά στελέχη συμβάλλουν τα μέγιστα, έχοντας ρόλο συμβούλου.
Γνωρίζουν δηλαδή, πώς πρέπει να «τυλίξουν το πακέτο» για να είναι πιο πιθανό να εγκριθεί. Πώς θα υποστηριχθούν οι βασικές προϋποθέσεις, αλλά και το κυριότερο, δηλαδή, «ποιο κοστούμι ταιριάζει στον καθένα». Διότι, όπως εξηγούν για άλλη μια φορά οι τραπεζίτες, δεν είναι όλοι για όλα. Άλλο έργο ταιριάζει στο Ταμείο Ανάκαμψης και άλλο στον Αναπτυξιακό Νόμο.
Το θετικό είναι ότι ο κύβος ερρίφθη, η αυλαία έπεσε και η περίοδος των πέντε ετών που έχουν μπροστά τους να αξιοποιήσουν οι τράπεζες μόλις ξεκινάει. Και να θυμίσουμε, ότι πρόσβαση στα κεφάλαια του ΤΑΑ δεν έχουν μόνο οι τέσσερις μεγάλοι της αγοράς (Εθνική, Εurobank, Alpha, Πειραιώς) αλλά και οι μικρότερες μεν, δυναμικές δε, Optima Bank και Παγκρήτια.