THEPOWERGAME
![Τράπεζα Πειραιώς © Eurokinissi](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2021/03/TRAPEZA-PEIRAIOS--910x521.jpg)
Αίτηση συμμετοχής στο Ταμείο Ανάπτυξης και Ανθεκτικότητας (RRF) υπέβαλε η Τράπεζα Πειραιώς, εγκαινιάζοντας με τον τρόπο αυτό, πρώτη από τις ελληνικές τράπεζες, την επίσημη εκδήλωση ενδιαφέροντος διαχείρισης των πόρων του Ταμείου.
Όπως ήδη αναφέρει στη σελίδα της στο Linked In, η Τράπεζα Πειραιώς στηρίζει έμπρακτα την ανάκαμψη της οικονομίας και αυτό αποδεικνύει η άμεση υποβολή της αίτησης συμμετοχής στο Ταμείο Ανάπτυξης. Αλλωστε, η Τράπεζα Πειραιώς όπως επισημαίνουν τα ανώτατα στελέχη της , έχει ήδη ηγετική θέση στη διάθεση προγραμμάτων που δόθηκαν μέσω της Αναπτυξιακής Τράπεζας στην περίοδο της πανδημίας και αντίστοιχα φιλόδοξους στόχους έχει και τώρα, διεκδικώντας υψηλό μερίδιο στη διάθεση των πόρων του RRF ως «Τράπεζα της Ανάπτυξης για την ελληνική επιχείρηση».
Είναι προφανώς θέμα χρόνου, αντίστοιχες αιτήσεις να υποβάλλουν και οι άλλες τρεις μεγάλες τράπεζες – Eurobank, Alpha Bank και Εθνική – που επίσης θέλουν να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στη διοχέτευση των πόρων του Ταμείου στην πραγματική οικονομία και την ελληνική επιχείρηση που έχει όραμα και επενδυτικά σχέδια και θα διεκδικήσει την κεφαλαιακή στήριξη του RRF.
Να σημειωθεί ότι σύσσωμος ο τραπεζικός τομέας της χώρας έχει δεσμευθεί για τη στήριξη των επενδυτικών σχεδίων των ελληνικών επιχειρήσεων τόσο από οικονομικής πλευράς, όσο και από συμβουλευτικής, σε μία προσπάθεια να γίνουν αποδεκτές οι περισσότερες αιτήσεις για χρηματοδότηση. Την ίδια στιγμή, οι τράπεζες θα αποδεσμεύσουν και δικά τους κεφάλαια (πέραν του Ταμείου), στηρίζοντας το χρηματοδοτικό πλάνο των επενδύσεων και αφήνοντας μόνο ένα 20% στην ιδιωτική επιχείρηση, ώστε να συμμετάσχει με ίδια μέσα.