THEPOWERGAME
![](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2021/09/5372442-1-1-910x521.jpg)
Eπεισόδια σημειώνονται αυτή την ώρα γύρω από το δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης, όπου βρίσκεται σε εξέλιξη η κινητοποίηση αντιεμβολιαστών και ατόμων που διαμαρτύρονται κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού, στο πλαίσιο της 85ης ΔΕΘ.
Η πορεία τους είναι σε εξέλιξη στο παραλιακό μέτωπο της πόλης. Προσπάθησαν δύο φορές να προσεγγίσουν το Βελλίδειο, αλλά δεν τα κατάφεραν. Βρίσκονται στο παραλιακό μέτωπο όπου παραμένουν και τραγουδούν τον εθνικό ύμνο.
Σε γενικές γραμμές μέχρι τις 20:00 η συγκέντρωση ήταν σε ήρεμους τόνους με εξαίρεση μια ένταση μικρής έκτασης που σημειώθηκε όταν ένας διαδηλωτής πήρε καρέκλα και έκατσε στο οδόστρωμα.
Ειδικότερα, ένας από τους διαδηλωτές με την ελληνική σημαία, πήρε ένα καρεκλάκι και έκατσε στη μέση του δρόμου, απαιτώντας να διακοπεί η κυκλοφορία στη λεωφόρο Νίκης και να βγουν στο οδόστρωμα οι υπόλοιποι διαδηλωτές.
Οι αστυνομικοί τότε προσπάθησαν να τον απομακρύνουν από το οδόστρωμα, προκειμένου να μην τραυματιστεί, με τον ίδιο να αντιδρά έντονα.
Ελληνικές σημαίες και συνθήματα
Νωρίτερα τα άτομα είχαν συγκεντρωθεί στην πλατεία Λευκού Πύργου, όπου προς στιγμήν επικράτησε ένταση.
Οι διαδηλωτές κρατώντας πανό και ελληνικές σημαίες φωνάζουν συνθήματα κατά της κυβέρνησης, ενώ θεωρείται σίγουρο ότι θα επιχειρήσουν να προσεγγίσουν το Συνεδριακό Κέντρο “Ιωάννης Βελλίδης”, όπου στις 8 το βράδυ έχει προγραμματιστεί η ομιλία του Κυριάκου Μητσοτάκη.
Εκτός από τον Λευκό Πύργο εκατοντάδες διαδηλωτές έχουν συγκεντρωθεί και στο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, όπου κρατώντας πανό έχουν στήσει μικροφωνική, φωνάζοντας συνθήματα κατά της κυβέρνησης.